28 wrzesień 2020
Czym jest depozyt notarialny?
Czym jest depozyt notarialny?
1. Co to jest depozyt notarialny i co może być jego przedmiotem?
Depozyt notarialny jest przede wszystkim jedną z najbezpieczniejszych form zapewniających bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Dlaczego? Ponieważ pozwana on zabezpieczyć interes Sprzedającego poprzez zagwarantowanie, że Kupujący dysponują sumą pieniędzy odpowiednią dla zawarcia umowy, natomiast interes Kupującego zabezpieczony jest poprzez zamieszczenie konkretnych warunków wydania depozytu, np. zwrot wpłaconych środków w sytuacji nie zawarcia umowy sprzedaży.
Depozyt notarialny został uregulowany w art. 106-108 ustawy z dnia 14 lutego 1991 roku Prawo o notariacie, z treści których wynika, że notariusz w którego kancelarii planowana jest czynność (na przykład umowa przedwstępna lub umowa sprzedaży) przyjmuje na przechowanie:
1) papiery wartościowe (np. akcje, obligacje, czeki),
2) pieniądze (zarówno w walucie polskiej jak i obcej)
czy to wszystko?
Nie, notariusz może również przyjąć do depozytu (na przechowanie):
1) wszelkiego rodzaju dokumenty, w tym w zamkniętej kopercie,
2) informatyczny nośnik danych
2. Kiedy skorzystać z depozytu notarialnego i jak to wygląda?
Z depozytu notarialnego skorzystać można na przykład przy zawieraniu umowy sprzedaży nieruchomości lub przy umowie przedwstępnej, kiedy Sprzedający chce mieć gwarancję, że Kupujący dysponuje odpowiednią kwotą do zrealizowania obowiązku zapłaty ceny sprzedaży.
Z przyjęcia pieniędzy do depozytu notariusz sporządza protokół, zatem w chwili podpisania takiego protokołu środki pieniężne muszą być już zaksięgowane na specjalnie do tego przeznaczonym rachunku bankowym.
W protokole tym zawarte są warunki wypłaty zgromadzonych środków na rzecz Sprzedającego (np. zawarcie umowy sprzedaży we wskazanym terminie) lub zwrotu tych środków na rzecz Kupującego (np. nie zawarcie umowy sprzedaży we wskazanym terminie). W takim protokole notariusz zobowiązuje się do wypłaty środków najpóźniej w dniu następnym po spełnieniu się warunków do jego wypłaty na rzecz którejkolwiek ze stron.
3. Jaki jest koszt depozytu?
Koszt depozytu notarialnego uzależniony jest przede wszystkim od tego co jest jego przedmiotem.
W przypadku depozytu mającego za przedmiot środki pieniężne koszt uzależniony jest z kolei od tego jaka kwota ma zostać wpłacona na depozyt, przykładowo przy kwocie 300.000,00 złotych wynagrodzenie notariusza za depozyt wyniesie 985,00 złotych netto (1.211,55 złotych brutto).
4. Dlaczego warto skorzystać z depozytu?
Przede wszystkim z przyczyn wskazanych Państwu na początku tego artykułu, czyli:
1) zapewnia on bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami oraz zabezpiecza interes obydwu stron umowy,
2) Sprzedający ma potwierdzenie, że Kupujący dysponuje wystarczającą sumą pieniędzy,
3) Kupujący nie musi wpłacać środków bezpośrednio na rachunek bankowy Sprzedającego, więc ma gwarancję, że w przypadku nie zawarcia umowy sprzedaży wpłacone środki zostaną mu zwrócone.
Ponadto nie musicie się Państwo martwić, że wpłacone środki zostaną utracone, gdyż:
1) rachunek depozytowy jest specjalnym – przeznaczonym dla celów depozytowych – rachunkiem bankowym, którym notariusz nie może dysponować,
2) pieniądze wpłacane są do osoby zaufania publicznego, która gwarantuje Państwu wypłatę tylko i wyłącznie zgodnie z ustalonymi w protokole przyjęcia do depozytu warunkami,
3) przyjęcie do depozytu jest czynnością objętą tajemnicą zawodową notariusza, zatem nikt poza stronami umowy nie ma prawa dowiedzieć się, że dokonaliście Państwo takiej czynności.
W razie dodatkowych pytań lub potrzeby wyjaśnienia wątpliwości związanych z depozytem notarialnym pozostajemy do Państwa dyspozycji telefonicznej lub zapraszamy na spotkanie w siedzibie kancelarii w Warszawie, Śródmieście ul. Chopina 5a